Władimir Putin nie żyje!

To oczywiście nieprawda, ale jeśli dostaniesz maila z taką wiadomością i linkiem do szczegółowych informacji – nie klikaj w niego! To fałszywa informacja, bo Putin wciąż żyje, za to pod tym linkiem kryje się trojan, który zainstaluje się na komputerze, co nie wróży niczego dobrego ;-) Ta wymyślona śmierć prezydenta Rosji to dość popularny sposób na rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania (trojanów, spyware’ów czy robaków).
W mailu rozsyłanym z informacją o rzekomej śmierci Władimira Putina znajduje się link, w który należy kliknąć, aby poznać szczegóły informacji. To nie pierwszy przypadek, kiedy rozpowszechniane są nieprawdziwe, ale sensacyjne informacje, które maja skłonić odbiorcę do kliknięcia w jakiś link, który najczęściej prowadzi do zainfekowania komputera ofiary. W przypadku, o którym teraz piszę, instaluje się trojan Troj/Dloadr-ZP, który pozwala na zdalne przejęcie i sterowanie zainfekowanym komputerem. Po kliknięciu w link nie tylko łapiemy trojana, ale również zostajemy przekierowani na stronę pewnej firmy dostarczającej systemy ogrzewania. Wygląda na to, że autorzy tej całej szopki ze śmiercią Putina chcę nie tylko infekować komputery, ale również zdyskredytować tą firmę z systemami grzewczymi. Czyżby niezdrowa konkurencja? ;-)

To nie pierwszy i nie ostatni podstęp ze strony cyberprzestępców. Jeszcze nie raz zaskoczą nas swoimi nowymi pomysłami na zrealizowanie swoich celów. Jedyne, co nam pozostaje to zawsze zaktualizowane programy zabezpieczające komputer (antywirus, firewall, anty-spyware) i przede wszystkim rozważne korzystanie z dobrodziejstw internetu. Nawet najlepsze programy zainstalowane na naszym komputerze nie są w stanie zapewnić nam 100% bezpieczeństwa, kiedy my będziemy zachowywać się jak kretyni klikając gdzie się da i w co się da.

Subskrybcja
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Lena

pfffffff a ja już miałam wołać matkę :D

Anonimowo

przyznaj się do mordu KATYŃ