8

Windows 10 i Kaspersky Internet Security – nie działa KIS

Za nami 29 lipca 2015 roku. Wiekopomny dzień, w którym swoją premierę miał Windows 10 i tegoż dnia trafił on – w postaci aktualizacji – do użytkowników trzech starszych starszych odsłon „okienek”. Posiadacze Windows 7, Windows8 i Windows 8.1 mogli już pierwszego dnia zaktualizować swoje systemy do najnowszej wersji. W tej grupie znalazłem się też ja; pchany ciekawością i tęsknotą za Menu Start zapisałem się do programu aktualizacji i czym prędzej tejże dokonałem.

Po aktualizacji (bezproblemowa i stosunkowo szybka – na mojej konfiguracji 8 GB RAM 800 MHz, C2D E8400, Radeon HD5570 i WD Caviar z serii Black trwała coś pomiędzy 35-40 minut) od razu zacząłem sprawdzać co ze sprzętu i  oprogramowania działa, a co nie. Od razu rzucił mi się w oczy brak ikony Kaspersky Internet Security w obszarze powiadomień (tzw. trayu).

W Panelu sterowania przy tym pakiecie ochronnym widniała jedynie jego nazwa i wersja – bez informacji o ilości miejsca zajmowanego na dysku. Programu nie było w żadnym menu i na żadnej liście aplikacji, a i ta nowa, ponoć dopracowana, wyszukiwarka systemowa też go nie widziała. KIS po aktualizacji Windowsa stał się jedynie wspomnieniem.

Z poziomu Panelu sterowania odinstalowałem to, co się z KIS ostało. O dziwo odinstalowywanie trwało chwilę; pakiet KIS widocznie nie został w żaden sposób uszkodzony, a jedynie był wyłączony z powodu braku kompatybilności z nowym windowsem. Z pudełka wyjąłem oryginalną płytę i włożyłem ją do napędu, by w taki tradycyjny sposób zainstalować na nowo swojego Kasperskyego. Niestety, instalacji nie udało mi się uskutecznić; instalator poinformował mnie, że nie udało się i że na przeszkodzie może stać infekcja jakimś wirusem, sugerując kilka rozwiązań.

Nic z tych rzeczy jednak; narzędzie Kaspersky Rescue Disc żadnego syfku nie znalazło. Postanowiłem przestać kombinować po omacku i szukać cudu. Ze swojego konta na stronie Kaspersky wysłałem do pomocy technicznej maila z opisem sytuacji i prośbą o pomoc.

Ładnie opisałem sytuację, pozaznaczałem wszystkie opcje (system, wersja, oprogramowanie, wersja, rodzaj problemu i rodzaj rodzaju problemu) i poszło. Odpowiedź nadeszła już po kilkunastu minutach. Zapewne odpowiedział mi automat, ale odpowiedź przysłał mi doskonałą!

Zastosowałem się do instrukcji, a że ta zaprowadziła mnie do pełnego sukcesu, to postanowiłem podzielić się nią z Wami, by szukającym rozwiązania podobnego problemu zaoszczędzić fatygi i czasu.

 

Treść odpowiedzi pomocy technicznej Kaspersku Labs:

Witamy.

Proszę zastosować się do następującej instrukcji:

1. Proszę pobrać plik: http://media.kaspersky.com/utilities/consumerutilities/kavremover.exe
– Kolejno proszę uruchomić system w trybie awaryjnym.

Aby wejść w tryb awaryjny w systemie Windows 10 należy:
– kliknąć kombinację klawiszy „Windows” + „R”.
– następnie proszę wpisać „msconfig” i klknąć „Enter”
– proszę wybrać zakładkę „rozruch”
– proszę zaznaczyć opcję „bezpieczny rozruch”
– Zastosuj > OK
Należy ponownie uruchomić komputer.

2. Następnie uruchomić pobrany plik, z listy wybrać program firmy Kaspersky Lab, który zainstalowany jest w systemie, przepisać kod z obrazka i kliknąć Remove.

3. Po zakończeniu usuwania proszę ponownie uruchomić komputer w trybie normalnym. W tym celu należy:
– kliknąć kombinację klawiszy „Windows” + „R”.
– następnie proszę wpisać „msconfig” i klknąć „Enter”
– proszę wybrać zakładkę „rozruch”
– proszę odznaczyć opcję „bezpieczny rozruch”
– Zastosuj > OK

4. Proszę uruchomić ponownie komputer i ponownie zainstalować program w najnowszej wersji.
– Plik instalacyjny dostępny jest na stronie:
http://www.kaspersky.pl/download.html?s=prod_download

Zastosowałem się do powyższego i wszystko poszło jak z płatka. No, może nieco czasu (ponad pół godziny) straciłem na etapie usuwania pakietu KIS za pomocą narzędzia kavremover.exe, ale cierpliwość opłaciła się. Po wszystkim uruchomiłem Windows 10 normalnie, zainstalowałem Kaspersky Internet Security z najnowszego instalatora (wersja 15.0.2.361) i już wszystko działało jak należy: instalacja, aktywacja i kompletna aktualizacja przebiegły bezproblemowo, ale…

Zapora Systemu Windows musi być wyłączona! Okazało się, że włączona blokuje KIS, uniemożliwiając instalację i pobranie baz danych z serwerów Kaspersky Labs. Zaporę trzeba przed instalacją wyłączyć i olać monity systemu w sprawie jej włączenia. Zapora OFF i niech się instaluje KIS. Na czysto i z najnowszej wersji instalatora.

Powodzenia!

Podziel się tym wpisem na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Śledzik
 • Twitter
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Flaker
 • email

8 komentarzy

 1. Z tego co kojarzę Kaspersky to jeden z tych antywirusów, które potrzebują specjalny program do de-instalacji. Nigdy, nie wiem czemu taki program po prostu nie można od instalować?

  • To prawda, konkretnie kasremover.exe . Pewnie po to skomplikowali proces odinstalowywania antywirusa, aby utrudnić atakującym jego neutralizację.

   Swoją drogą wydaje mi się, że ta reinstalacja antywirusa po aktualizacji z Windows 8.1 do 10 nie byłaby konieczna, gdybym miał zainstalowaną najnowszą wersję Kaspersky. No, ale nie miałem.

 2. Bardzo dziękujemy za tę pomoc:) Mąż ze dwie godziny męczył się próbując ponownie zainstalować Kasperskiego i złościł się, że go podkusiła ta aktualizacja windowsa do 10…. Na szczęście udało mi się trafić w wyszukiwarce na pana wpis i BINGO ! :D Prosto, jasno wytłumaczone – super! Dzięki jeszcze raz.

 3. Nawet tym sposobem nie daje rady:-( ale nie poddałem się. puściłem instalkę z płyty. jak zawołał, że jest nowa wersja -dałem pobierz i poszło. drugi dzień się męczyłem.

 4. Walczyłem parę dni żeby zainstalować kapersky Internet sekuryty, na komputerze gdzie 3 lata wcześiej wcześniej był, ale się nie dało nawet zainstalować zapłaconej wersji komercyjnej, czemu z z programami konkurencji nie ma problemu, czyżby to była wina, że z powodu 19 wieku komputerowym w którym tkwi kaspersky lab ???????

 5. Najprościej odinstalować , a potem pobrać najnowszą wersję i zainstalować. Po 3 godz. prób różnych porad na forach internetowych tylko to poskutkowało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.