20

Polskie znaki na stronie wyświetlają się inną czcionką?

Jeśli tak, to jest problem, z którego rozwiązaniem też jest problem. Wczoraj wieczorem zerknąłem na stronę kolegi, któremu ową stronę robiłem. Oparta na WordPress, ubrana w nietani szablon wyświetlający teksty nietypowym fontem… Przez kilka tygodni działało, a wczoraj – ni stąd, ni zowąd – przestało. WTF?

Google.pl i zacząłem szukać. Szukać. Szukać. Szukałem i znajdowałem kolejne złote środki. A to jakąś wtyczkę trza, a to inną jakąś wtyczkę trza, a to z nietypowej czcionki zrezygnować trzeba, a to jeszcze jakąś wtyczkę… Krezus Marian! Przecież to nie wchodzi w grę! Skoro działało bez wtyczki, to znaczy, że może tak działać. I działać będzie.

nietypowa czcionka font nie wyświetlają się polskie ogonki
Na górze źle, na dole dobrze

Niektórzy z Was pewnie domyślają się, co zrobiłem. Tak, tak: znalazłem i ściągnąłem ten font (stąd), umieściłem na serwerze ze stroną i zastosowałem @font-face w CSS. I zadziałało…

…ale jedynie w Chrome. Wszystkie fajerfoksy, internetexplodery i inne opery załapać tego nie mogły. Prawie zepsułem F5 na tym całym odświeżaniu w oczekiwaniu na oczekiwaną zmianę. Nic. Null. Zonk. WTF#2?Skoro działało na jednej, a na pozostałych przeglądarka nie, to znaczyć mogło tylko jedno: gdzieś jest coś, co w tych niedziałających blokuje sprawę. Przekopałem pliki css, konfiguracyjne, a sęk tkwił w pliku szablonu – header.php. Jedna jedyna linijka:

<link href=’http://fonts.googleapis.com/css?family=Oswald’ rel=’stylesheet’ type=’text/css’>

której usunięcie pozwoliło cieszyć się nietypowymi fontami pobieranymi z własnego serwera. Bez wtyczek, wtyczek i wtyczek, a także bez zamieniania fajniuśnych czcionek na pospolite ariale.

A zatem: masz problem z polskimi znakami, które wyświetlają się, ale w innym kroju? Odszukaj jego (fontu, czcionki) nazwę w pliku css, a następnie poszukaj w internecie. Gdy znajdziesz, to ściągnij i umieść na swoim serwerze. W pliku css zrób tak, jak to Krzysztof Bachula ładnie i obszernie opisał tutaj, po czym sprawdź, czy działa.

Jeśli nie, lub nie we wszystkich przeglądarkach, wtedy w sekcji head swojego szablonu poszukaj linijki odwołującej się do zewnętrznego serwera z fontami. Wywal tę linijkę, jak to uczyniłem ja i ponownie ciesz się z polskich ogonków w nietypowym kroju. Ważne! Przed wyżej opisaną operacją zrób sobie kopię zapasową edytowanych plików. Tak na wszelki wypadek.

Podziel się tym wpisem na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Śledzik
 • Twitter
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Flaker
 • email

20 komentarzy

 1. Łukasz Więcek ma rację. Po polsku to można ewentualnie nazwać „plik kroju pisma” (?)

 2. @Adam nie ma racji. Czcionka to po angielsku font. Font to po polsku czcionka. Dlaczego można używać tych wyrazów na zmianę, chociaż nie jestem zwolennikiem angielszczyzny, jeśli mamy odpowiednik w j.polskim. To trochę tak, jakby nazwę „road” zarezerwować dla samochodów, a „drogę” pozostawić dla zaprzęgów konnych. Szanujmy nasz ojczysty język.

 3. Mi różnicy nie robi czy czcionka czy font, bo jedno i drugie jest dla mnie zrozumiałe. Za to nie rozumiem stosowania czcionek/fontów ciągniętych z zewnętrznych serwerów. Według mnie jest to bardzo krótkowzroczne a dlaczego, to odpowiedź mamy powyżej. Czy tak trudno było autorowi szablonu od razu użyć @font-face?? Nie sądzę.

  • A to dlatego, że jest coś takiego jak licencja. Jeśli nie wykupisz licencji czcionki lub rodziny czcionek to nie można zamieszczać na swoim serwerze plików czcionek.

 4. Ja też mam problem z fontami (czy też czcionkami ;-)) cufon. Do niedawna we wszystkich przeglądarkach było ok, teraz w najnowszej Operze zamienia mi na Ariale :(

 5. Ale się uczepiliście kwestii czcionki vs. fonty. :) W kilku miejscach w tekście zmieniłem to, ale różnica w znaczeniu jest spora. O ile w wolnym tłumaczeniu czcionka=font, a font=czcionka, o tyle w Polsce „fontem” nazywamy plik, który zawiera dany krój pisma w różnych wariantach (rozmiar, formatowanie, łączenia). „Czcionka” z kolei określa konkretny krój w konkretnym rozmiarze(sformatowany), a właśnie o tym był mój wpis: o tekście, który był już sformatowany i nie wymagał w tej kwestii zmian, i w którym nagle przestały się wyświetlać polskie.

  @Lewski, rozwiązanie masz powyżej. Proste i przede wszystkim bezterminowo skuteczne :)

 6. @szuman
  W moim przypadku się nie sprawdziło. Tzn wszystko się udało – przygotowanie fontów we wszystkich formatach, załadowanie poprzez CSS – ale nie wiem czemu pojawił się problem z polskimi znakami. Sprawa tyczy się fontu anivers. W oryginalnym szablonie jest anivers_400 który ma polskie znaki. Problem w tym, że w najnowszej Operze zamienia anivers na arial.
  Chciałem spróbować innej metody zastosowania cufon niż w szablonie więc spróbowałem z tym co ty i Krzysztof Bachula napisaliście. Przygotowałem fonty anivers_regular (bo tylko takie znalazłem w sieci) w FontSquirrel generatorze ale po wrzuceniu na stronę zobaczyłem, że nie mają polskich znaków :( Co ciekawe anivers z szablonu je ma.
  Póki co wróciłem do oryginału. Na szczęście Opery u zywa niewielki procent odwiedzających (a szkoda), ale dalej nie daje mi to spokoju.

 7. @Lewski może wyczyść w Operze pamięć podręczną i dopiero wtedy spróbuj stronę odświeżyć. Ze starych wersji Opery kojarzę, że ma ona problemy z odświeżaniem styli i mi zawsze czyszczenie cache’u pomagało.

 8. Autor zapomniał wspomnieć o licencji fonta – czasem ona zabrania umieszczania go w ten sposób… Więc sprawdzajcie licencje, a potem używajcie :)

 9. U mnie niestety czcionka Oswald wyświetla się niepoprawnie i po umieszczeniu na serwerze. Co prawda, wszystkie znaki są napisane tą czcionką, ale nie wyglądają za dobrze…

Comments are closed.