2

„Antoś, panowie mnie pytają! Mów za mnie, Antoś”

Duet Lato & Piechnicznek błysnęli dziś w TVN24 :) Tuż po posiedzeniu zarządu PZPN i przedostaniu się informacji o wyniku tegoż Grzegorza Latę i Antoniego Piechniczka dorwały media; Grzegorz od razu zaznaczył, że mówił nie będzie, bo od tego jest Antoś (video na stronie TVN24 – KLIK). Dał się jednak wciągnąć w rozmowę i odpowiedział na kilka pytań :)

Franciszek Smuda selekcjonerem kadry! Faworyt większości kibiców trenerem reprezentacji Polski w piłce nożnej!

Franciszek Smuda trenerem reprezentacji Polski
Franciszek Smuda selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Powodzenia, trenerze!

Dziś, tuż po dwunastej, jeszcze jako nieoficjalna, pojawiła się mediach (Onet, RMF FM – te śledzę) informacja o decyzji PZPN-u skazującej Franciszka Smudę na stanowisko trenera piłkarskiej kadry.

Wybór dobry, czy zły?

Dla PZPN wybór najlepszy. Mogliby wybrać każdego innego, ale wtedy media i kibice nie odpuściliby i gromy na Latę i kompanów sypałyby się co najmniej z taką intensywnością, jak po posadzeniu Majewskiego na tymczasowym stołku selekcjonera. Smuda piłkarskiemu związkowi zapewni swoistą ochronę i zadziała jak balsam na powstałe już urazy, co nie zmienia faktu, że PZPN nadal jest mechanizmem popsutym i należy go wymienić na model nowszy.Dla kibiców wybór jest satysfakcjonujący. Przynajmniej dla tej większości, która krzyczała „Franek na trenera”. Na Smudzie świat się nie zaczyna i nie kończy, ale takiego trenera potrzeba w miejsce pachnące holenderskimi manierami i kulturalnością i zagubieniem tymczasowego. Kibice mają swojego faworyta.

Dla piłkarzy nie wiadomo. Jedni pewnie się ucieszą, inni nie, ale jednego można się spodziewać: solidnego wietrzenia. Żywiołowy Smuda już nie raz demonstrował, że nie znosi warcholstwa, nieróbstwa, obiboctwa czy jak to sobie jeszcze nazwać można. U niego trzeba grać, a jak to nie wychodzi, to trawę gryźć, byleby w meczu osiągnąć maksimum. Dlaczego Widzew pod jego wodzą przez cały sezon nie przegrał żadnego meczu? Dlaczego Lech wiele meczy rozstrzygał w ostatnich minutach, a nawet sekundach?

Dla reprezentacji wybór zły nie jest, choć nie oznacza to, że najlepszy. Kadra potrzebuje przede wszystkim stabilizacji, a nie rotacji trenerów, ich pomysłów, opcji, patentów przynajmniej co dwa lata. Potrzebny jest jeden charyzmatyczny trener, z precyzyjnym planem osiągnięcia celu i jajami, by ten plan realizować mimo wszelakich kłód walających się pod nogami. Czy takim trenerem jest Smuda? Wydaje się, że tak.

Franciszek Smuda trenerem reprezentacji Polski - sonda
Pierwszy głos w onetowskiej sondzie dotyczącej wyboru Franza na trenera repry oddałem ja ;)
Podziel się tym wpisem na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Śledzik
 • Twitter
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Flaker
 • email

2 komentarzy

 1. A ja się zastanawiam czy by nie można sprywatyzować PZPN?

  Przecież tu do zarządzania trzeba prawdziwego menadżera, a nie bandę dziadków na emeryturze.

  Tu trzeba kogoś kto potraktuję piłkę jako rozrywkę przynoszącą zyski (jak Las Vegas). W końcu by więcej ludzi przychodziło na mecze, czyli w puli więcej pieniędzy. Mecze muszą być ciekawsze, efektywniejsze itp.

  Po ostatnim meczu jak się bank wycofał z kampanii reklamowej, widać jak oni są od siebie zależni. Teraz Canal+ proponuje okrągły stół. A czemu by tak korporacja medialna nie mogła by zarządzać polską piłką? W końcu oni wiedzą co się najlepiej sprzedaje, i by mieć w przyszłości co sprzedawać teraz trzeba inwestować.

Comments are closed.