Open Source’owy marketing

Problemem Linuksa, a także innych otwartych rozwiązań, jest żałosny marketing. Do bólu żałosny. I zauważam to ja, choć na dobrą sprawę gówno wiem o marketingu. Nigdy żadnych kursów o takowej tematyce nie pobierałem, ani nawet nie czytałem poradników. Słowem – marketingowy lamer jestem. Jednak bycie lamerem w danej dziedzinie nie oznacza ogólnego braku zdolności myślenia, dokonywania obserwacji, ich analizy i wyciągania zeń wniosków.
Za przykład wezmę Jabbera, którego zwolennikiem jestem. Chciałem zaprosić paru znajomych do korzystania z tego otwartego protokołu, ale jak tu przekonać ich, skoro wszyscy pogaduchy tną na Gadulcu? Postanowiłem poszukać w sieci czegoś o Jabberze – ot, znajomym link podesłać, by mogli sobie poczytać. I co? Nie znalazłem NICZEGO, czym znajomków mógłbym przekonać do Jabbera. Wszędzie ta sama papka: wypociny autorów o protokole, komunikatorach, serwerach, to wszystko wymieszane, poprzeplatane przeprosinami za zbyt długi tekst, a na końcu opakowane w szary papier. To ma być skuteczna promocja? W ten sposób marketingu się nie robi i wiem to NAWET ja! Nie obchodzi mnie skład chemiczny paliwa, czy rozmiar buta projektanta samochodu, który być może kupię: auto ma jeździć i zostawiać w tyle Audicę sąsiada – to chcę usłyszeć, tak ma być i kropka. A gdy czytam te “przekonujące” teksty ludzi dobrej woli, mające zachęcić (teoretycznie) mnie do przesiadki na Jabbera, to z ręką na sercu mówię: zamykam stronę i w duchu dziękuję Gadu-Gadu za ich pady i reklamy! Ja nie mam czasu czytać pieprzenia o dupie Maryny: portach, szyfrowaniach, transportach, ideologii i Bóg wie czym jeszcze: chcę wiedzieć, czy opłaca mi się zmienić dotychczasowego mesendżera na inny. Tyle! Jak będę chciał się zagłębić w szczegóły, to to zrobię i do wszystkiego dojdę choćby sam: nie piszcie do mnie, jak do kretyna. Sukces Firefoksa zawiera się w dwóch słowach: “Podpal sieć”. Nikt nie smęcił o interpretacji stylów kaskadowych, czy innych, nieistotnych dla ZU, cudach i dziwach. Szybka i bezpieczna przeglądarka – TYLE! Jak więc zareklamować Jabbera? A chocby tak:

90 milionów ludzi na całym świecie doceniło takie zalety:

1) bez reklam
2) dowolny, łatwy do zapamiętania login, np. kasia@adasia.pl
3) więcej statusów
4) nieograniczona długość opisu
5) żadnych łańcuszków od nieznajomych

ad 1) Najpopularniejsze w Polsce sieci wcale nie są darmowe: płacisz oglądając reklamy.
ad 2) Login ma postać twój_nick@serwer_na_którym_masz_konto.pl
ad 3) Statusy: Dostępny, Chętnie pogadam, Zajęty, Wrócę później, Nie przeszkadzać, Niedostępny
ad 4) Jedyny minus jest taki, że czasem może braknąć weny :)
ad 5) Osoba spoza listy musi poprosić Cię o autoryzację.

90 milionów ludzi na całym świecie rozmawia za pomocą Jabbera. Dołącz do nich!

Jak?

Wybierz jeden z komunikatorów obsługujących Jabbera, następnie załóż sobie konto na jednym z serwerów sieci Jabber, wprowadź dane do komunikatora i… gadaj!

Więcej informacji? Proszę bardzo!

————————————————————————
Trzeba krótko, zwięźle i na temat. Nie brać powyższego na poważnie – to tylko nieoszlifowana propozycja, ale właśnie w ten sposób można zainteresować potencjalnych, nowych użytkowników: paroma punktami, nie zaś pracami dyplomowymi. Ktoś zielony w temacie pomyśli sobie: skoro odpowiedź na pytanie “czym jest Jabber” jest taka długa, to jaka musi być teoria? Jabber też jest łatwym i przystępnym komunikatorem, więc jako taki musi być przedstawiany. A obecnie, w oczch nie znających tematu, jest “nie wiadomo czym nie wiadomo skąd”. Też mam już dość tego GG: dzień w dzień jakieś pady, pogadać normalnie nie można. Gdy tylko uda mi się namówić resztę osób, z którymi zwykle gadam, to GG wylatuje – bez biadolenia, że najpopularniejszy w Polsce. Dla mnie to nie jest żaden argument.

Jeśli produkty Open Source mają odnosić sukcesy, to sposób ich promocji powinien być oparty na wypróbowanym wzorcu – Mozilli Firefox. Krótko, zwięźle i na temat. O nowych produktach nikt książek nie pisze, tylko wymyśla slogany. Ot, co. Obszerne informacje, oczywiście, są potrzebne, ale nie na “dzień dobry”.

Subskrybcja
Powiadom o
guest

28 komentarzy
Wbudowane komentarze zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
CoSTa

Amen.

przemo

Jako użytkownik absolutnie nie jestem zadowolony z GG które czasem bez powodu wyłącza się, wiesza albo w ogóle nie działa. Podobnie u moich znajomków.

Tylko że teraz to takie błędne koło bo każdy używa gg nie dlatego że jest dobry tylko dlatego że wszyscy znajomkowie tego używają. Sensowną alternatywą byłby program który umożliwiałby rozmowę z numerami gg – wtedy wilk syty i owca cała.

A tak w ogóle to sam czekam na czasy aż w końcu to gg odejdzie do lamusa.

Anonimowo

@przemo: Potrzeba ci po prostu albo jakiegoś mutlikomunikatora (miranda, konnekt) albo gadać z ludźmi z gg przez transporter jabbera( czy jakoś tak nie jest obeznany z tym)

SpeX

Zna ktoś jakiś serwer przez którego mógł bym nawiązać połączenie z gg, tlen, icq, google talk??

SP. Powyżej to też ja :>

Mike

To co piszesz to świeta racja, zgadzam sie z @costa ze na koncu tylko jeszcze amen :) Ja uzywam konnekta i jestem zadowolony ale teraz postawilem sobie ubuntu jako drugi system i zamierzam sprobowac Jabbera bo tam nie mam jeszcze zadnego wiec przylacze sie do grona jesli mi spasuje ten komunikator a brzmi zachecajaco.

Arek

nic dodać i nic ująć :) Na tym przykładzie widać brak pieniędzy w środowiskach Open Source. Bogatym agencje robią marketing i efekty widać gołym okiem a OS orze jak może.
Wielu moich znajomych oprócz GG używa czegoś innego (Tlen, Spit, GoogleTalk itp.) ale GG jest u wszystkich i to jest problem.

Kasia_Pe vel. Ditta

Doskonale opisałeś to, dlaczego się zniechęciłam do tego za pierwszym podejściem :] Zniechęciłam się do tego stopnia, że nawet twój “marketing” nie pomógł.. ;) ad 1) stratne 2 do 5 sekund, w zależności, od reflexu i czasu potrzebnego, żeby zamknąć okienko pojawiające się przy starcie komunikatora ad 2) na tlenie też jest łatwy do zapamiętania login :] ad 3) na tlenie takie same statusy ad 4) minus – do 160 znaków, ale i tak lepiej niż GG ad 5) na tlenie też jest taka opcja :] -na gg chyba zresztą już też :] a co do blokady ludzi spoza listy… Czytaj więcej »

alfons

@Kasia_Pe vel. Ditta:
na tlenie jest podobnie, bo tlen jest oparty na Jabberze. To taki skomercjalizowany Jabber.

Nie wiesz co zrobić, gdy stracisz listę? Biedactwo. Podpowiem: maila nie zamknęli, a i w statusie możesz opisać swoją sytuację bez wyjścia.

Kasia_Pe vel. Ditta

Ja wiem, co robić w przypadku kiedy listę mi wcięło :]
Zresztą pliczek z kontaktami zajmuje niewiele ponad 10 kilo :] więc zapisać go gdzieś to nie problem :]
Mówię o sytuacji skrajnej, kiedy “JUŻ i TERAZ” mi kontakty zjadło i są potrzebne, a co do opisu, jeśli i mi i komuś “zjadło” kontakty, to skąd i gdzie on ma mój opis widzieć??

szuman

@przemo, a tak z ciekawości: używasz oryginalnego klienta GG czy jakiejś alternatywy (Konnekt, Miranda etc). Bo to wieszanie się i wyłaczanie jakoś najbardziej mi pasuje do oryginalnego ;) @SpeX, tu masz porównanie serwerów: http://www.jabberpl.org/Serwery/Porownanie @Mike, ja właśnie dzięki Linuksowi zainteresowałem się Jabberem, gdy na dobry początek pomyliłem Gaim z Gajim :D Teraz na Pidginie aka. Gaim’ie jadę. @Arek, brak pieniędzy wcale nie oznacza braku pomysłów, co z resztą widac po produktach ;) GG u wszystkich? To nie problem – to monopol :) @Kasia_Pe, mój numer GG jest publicznie tajny – gdybym chciał go upublicznić, to zaczłąbym od podstrony “Kontakt”. Co… Czytaj więcej »

przemo

tak, używam oryginalnego ;) Do komunikacji normalnie używam Skypa ale co począć jak ludziska tylko gg mają. Wspomniałeś o mirandzie itp. dobre to jest? Znacie jakiś solidny i miły dla oka program cobym z numerami gadulcowymi mógł rozmawiać?

Kasia_Pe vel. Ditta

: ja wiem, co robić z listą, tylko kolega wyżej nie zrozumiał, zresztą nieważne

@Przemo: Tlen jest “przyjazny”i gg da sie podpiąć ;)

Kasia_Pe vel. Ditta

i przepraszam, za nieuważne odtajnienie GG :]

szuman

@przemo, przez ponad 2 lata używałem Konnekt – z uwagi na budowę “wtyczkową” to taki komunikatorowy Firefox ;) Wpisz sobie w wyszukiwarce na blogu “Konnekt”, coś tam kiedyś pisałem ;) Z kolei prosty, przejrzysty i w ogóle przyjemny jest Padgin:
http://www.iv.pl/view/87050.html .Przyzwyczaiłem się do niego na Linuksie, ale ma też wersję na Windows. O Mirandzie słyszałem wiele dobrego, ale nigdy nie używałem.

@Kasia_Pe, poznaj mą wyrozumiałość – wybaczone ;)

SpeX

Miranda jest strasznie trudna do ustawienia pod siebie :(, pod tym względem lepiej wypada konnekt. Choć nie obsługuje tyle sieci, ale spokojnie starcza. Mam konnekta ciągle od 5 lat i ani razu nie straciłem listy/archiwóm a juz nie raz miałem reinstalkę.

saviola

jeżeli juz się czepiamy marketingowych trików OpenSource-owców, to ja proponuję także zająć się stronami projektów. Porównajcie sobie dowolną stronę Jabbera ze stroną GG albo innego kasiastego IM-a. Podobnie jest ze stronami systemów operacyjnych (jedynie Ubuntu i Mandriva wyglądają nieźle). Ale to za mało.

SpeX

http://www.konnekt.info/ wygląda dość dobrze, Joomla to samo.

nomore

temat dobry :] można by też wykorzystać potknięcia konkurencji bo właśnie gadu-gadu leży a ludzie chcą gadać :] a tak wogóle jaki komunikator ma najmniejsze wymagania systemowe?

cappuccino

może ten marketing nie jest najwyższych lotów, ale jednak w jakiś sposób skuteczny: 90 milionów klika z Jabbera, Linux też jest popularny. Każdy by chciał lepiej – wiadomo – ale bez nakładów finansowych ciężko odnieść sukces.

@Przemo – AQQ też możesz spróbować, używam i chwalę.

Halszczak

A ja se tradycyjnie, nawet na linuxie gadulec, ale po prawdzie kadu do gg to przepaść. kadu stanowczo dużo lepsze i reklam nie wyświetla ;D

SpeX

jabster.pl > FAQ Q: Dlaczego powinienem zrezygnować z mojego komunikatora? A:Jabber/XMPP ma wiele zalet, podstawowe to: +Jabber/XMPP to przyszłość komunikacji. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego że nie ma innej alternatywy. Jabber/XMPP daje wolność i niezależność – podobnie jak protokół SMTP daje Ci wolność wyboru adresu e-mail, tak XMPP daje ci możliwość wyboru swojego JID-a, klienta oraz serwera z którego korzystasz. +decentralizacja: dzięki takiemu rozwiązaniu możemy kontaktować się praktycznie z każdą osobą – niezależnie z jakiego komunikatora korzysta i gdzie jest, w przypadku awarii jednego serwera w łatwy sposób możesz założyć/przełączyć się na inne konto by utrzymać kontakt ze… Czytaj więcej »

szuman

@saviola, ale co tu porównywać, jak porównania nie ma, niestety. Porównaj sobie strony produktów: Windows Vista: http://tnij.org/yhk Debian: http://www.debian.org @SpeX, Joomla! i Konnekt, to moim zdaniem niezbyt trafione przykłady, bo Joomla! to produkt, który zawsze znajdzie nabywców, a ci już wiedzą, o co chodzi. Konnekt z kolei sam w sobie nie jest siecią, a jedynie narzędziem do korzystania z konkretnych protokołów. Jabber jest protokołem i jego promocja wygląda fatalnie. @nomore, my sobie możemy gadać o tym, że GG to kicha, bo serwery non-stop zdychają i inne kkmunikatory są lepsze, ale konkurencja na takie teksty nie może sobie pozwalać. @cappuccino, bez… Czytaj więcej »

SpeX

Jakie serwery jabbera proponujecie ??

szuman
pushpull

no ktoś pisał o kanciastych stronach. nie wiem czy http://www.pidgin.im/ wygląda kanciasto (najlepszy multikomunikator moim zdaniem) a co do reklamowania jabbera. jak uważacie jabber ma się reklamować? to protokół. czy ktoś reklamuje ethernet? albo smtp? dostawcy netu mówią bierzcie nas jestesmy szybsi niż inni i nie wspominają jakiego protokołu używają. to samo z pocztą, “miej fajnego mejla, zero reklam i nieograniczone konto”. protkół sam się nie może reklamować :) reklamować go mogą produkty które go używają. im lepsze tym lepiej dla nas :) a jabber wejdzie od d… strony jak to się mówi, bo coraz więcej osób używa googletalk, a… Czytaj więcej »

dan

Hym

No ładnie , ja kożystam także z GG, a w domu pod Linuksem z Kadu, spisuje się bardzo dobrze. Kiedyś testowałem PSI, nawet mi się spodobało, ale co z tego jak nie przekonałem do niego zadnego znajomego ( pod MS też jest), może jak za to zabierze sie google to ludzie to złapią bo naraźie jesta tak że faktycznei marketingu nie ma – bo się nie opłaca ;/ Może kiedyś jak będzie dobra obsługa rozmów głosowych oraz ludzie zaczną zauważać uniwersalne standardy to się to zmieni – narazie nie widze aby tak było.

szuman

@pushpull, myślę, że dobrze by było związać Jabbera z konkretnym klientem w taki sposób, aby można było mówić o komunikatorze, a nie o protokole i kliencie. Wiesz: “mam Jabbera” zamiast “mam jednego z wielu klientów obsługujących protokół Jabber, i mam konto na jednym z serwerów Jabber”. Gadu Gadu też ma własnego klienta i własny protokół, ale jest to “gie gie’ i to wystarcza.

@dan, uniwersalne nie mają takie przebicia, bo frmy wolą zainwestować w swoje i później na tym kasę trzępać :) Google tez za free tego nie zrobi, ale ma szansę dopiec innym molochom ;)

Mirek Połyniak - OPEN4net

niestety bez ‘propagandy’, czyli marketingu ciężko jest o sukces
i podałeś świetny przykład FF: szybka i bezpieczna przeglądarka – statystycznego użytkownika techniczne niuanse nie interesują
myślę, że najważniejsze atuty Jabbera to:
1)brak reklam
2)brak spamu/spimu
3)możliwość kontaktu z ludźmi na całym świecie